Anna Szkudlarz, 31.01.2020 3278


Jaskra u charcika włoskiego
PCAG, Primary Closed Angle Glaucoma in Italian Greyhounds


Jaskra jest degeneracyjną chorobą oka, w przebiegu której dochodzi do ślepoty .Główną przyczyną utraty wzroku jest wzrost ciśnienia śródgałkowego. U zdrowych psów ciśnienie cieczy wodnistej w oku wynosi między 14 a 18 mmHg (maksymalnie 25 mmHg). 

Ciecz wodnista wytwarzana jest przez ciało rzęskowe znajdujące się za tęczówką. Płyn ten przemieszcza się przez źrenicę do przedniej komory oka i opuszcza ją przez kąt przesączania. Produkcja tego płynu oraz jego odprowadzanie powinno być w stałej równowadze. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze wzrostem ciśnienia śródgałkowego i zaczyna ono przewyższać ciśnienie w naczyniach siatkówki dochodzi do ich zwężenia, a w konsekwencji do zamknięcia ich światła. Naczynia te zaopatrują siatkówkę w niezbędne składniki odżywcze i tlen a więc gdy stają się niedrożne, dochodzi do niedotlenienia i stopniowej degeneracji komórek nerwowych oraz zwojowych siatkówki. U większości psów pierwsze objawy tych zaburzeń pojawiają się, gdy ciśnienie wewnątrz oka dochodzi do wartości 50-60 mmHg.

Jaskra wrodzona- pojawia się dość rzadko. Może występować od urodzenia lub pojawić się u szczenięcia w wieku 3-6 miesięcy. Zwykle przyczyną jest wada kąta przesączania. Często manifestuje się powiększeniem gałki ocznej wynikającej z nadmiernego ciśnienia oka. Pewne rasy są predysponowane do jaskry dziedzicznej, np. beagle, charciki włoskie

Jaskra wtórna- spotykana dużo częściej. Zwykle pojawia się jako powikłanie innych chorób oczu np. po urazie, perforacji rogówki, odklejeniu siatkówki, zapalenie naczyniówki. W następstwie tego dochodzi do zaburzenia cyrkulacji cieczy wodnistej przez otwór źreniczny, co wpływa na gromadzenie się płynu za tęczówką i powstanie tzw. tęczówki bombiastej. To z kolei doprowadza do zamknięcia kąta przesączania. Głównie dotyczy psów w średnim lub starszym wieku.

Kiedy możemy podejrzewać jaskrę?

-kiedy pies nagle oślepnie,
-kiedy pojawi się silne zaczerwienienie i bolesność oka ( pies mruży oko), lub przekrwienie spojówek
-kiedy oko powiększyło się, jest bardziej „wyłupiaste” niż przedtem,
-kiedy źrenica jest mocno powiększona (właściciel często widzi tzw świecące oko- błona odblaskowa)
-zmętnienie oka (obrzęk rogówki)

Jak rozpoznać jaskrę?

 Lekarz weterynarii stawia diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu, objawów klinicznych, wyglądu gałki ocznej, badania oftalmoskopowego oraz pomiaru ciśnienia śródgałkowego specjalnym przyrządem (tonometr). Warto też wykonać gonioskopię i/lub ultrasonografię gałki ocznej.

Jak leczyć jaskrę?

Lekarz weterynarii dobiera odpowiednie leki, jednak nie zawsze w każdym przypadku można liczyć na efekt terapeutyczny. Są przypadki, kiedy leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów i wtedy warto rozważyć zabieg chirurgiczny (jeśli pies jeszcze nie utracił wzroku). Niestety nawet po zabiegu chirurgicznym objawy mogą powrócić nawet po upływie kilku tygodni/ kilku miesięcy. Zabieg ma na celu odprowadzenie nadmiaru cieczy w postaci wykonania dodatkowego otworu w twardówce. Zabiegi wykonywane u zwierząt niewidzących to usunięcie gałki ocznej oraz ablacja ciała rzęskowego.

Rasy predysponowane do wystąpienia jaskry to min: Cocker spaniel amerykański, basset, boston terier, sznaucer miniaturowy ,beagle, chow chow, siberian husky, mieszańce, samoyed, labrador retriever, pudel, foksterier szorstkowłosy, charcik włoski.

JASKRA U CHARCIKA WŁOSKIEGO Jaskra u rasy charcik włoski jest chorobą występującą od 6 miesiąca do 6 roku życia (średnia to 3,9 lat). Jest to jaskra pierwotna z zamkniętym kątem przesączania. Wyizolowano 2 mutacje genów, które się powtarzają u 75% populacji charcika włoskiego z jaskrą. Laboratorium VGL UC Davis oferuje badanie genetyczne z wymazu bogato komórkowego (wymaz z policzka specjalną wymazówką zakończoną szczoteczką), które określa podwyższony poziom ryzyka zapadnięcia na tę chorobę dziedziczną. Próbki należy wysłać do Kaliforni a na wyniki czeka się od 6 do 10 dni roboczych. Wyniki uzyskujemy w trzech różnych wariantach:

1) N/N- oznacza to, że pies nie ma ani jednego zmutowanego genu odpowiadającego za jaskrę, a więc jej wystąpienie jest możliwe w ok. 2%.

2) N/S- pies posiada jeden zmutowany gen odpowiadający za jaskrę. Szansa na wystąpienie tej choroby jest nadal mniejsza niż 2% lecz dwa osobniki skrzyżowane ze sobą z takim wynikiem, mogą dać potomstwo S/S, które jest 60 razy bardziej narażone na wystąpienie jaskry

3) S/S- pies posiada dwa zmutowane geny i jest w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia jaskry (60 razy bardziej prawdopodobne wystąpienie choroby)

Każdy świadomy hodowca powinien zrobić wszystko, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby do minimum. Co możemy zrobić jako hodowcy:

1) Śledzić występowanie choroby w poszczególnych liniach analizując rodowody oraz wpisy dotyczące badań na portalu www.italiangreyhound.breedarchive.com (niestety nie każdy jest uczciwy i wpisuje informacje dotyczące zdrowia u swoich charcików).

2) Wykonywać badanie okulistyczne psów hodowlanych u okulistów weterynaryjnych, mających odpowiednie uprawnienia ( w Polsce najlepszym okulistą, który wykonuje badania psów hodowlanych i wystawia międzynarodowe certyfikaty jest lek.wet. Jacek Garncarz - http://www.garncarz.pl/index.html ). Takie badania powinno się wykonywać przynajmniej co 2-3 lata, ponieważ pewne zmiany chorobowe ujawniają się dopiero w późniejszym wieku. Ważne jest to szczególnie u reproduktorów, które mają największy wpływ na zdrowie rasy z racji licznych kryć.

3) Dodatkowo warto wykonać badania genetyczne w laboratorium UC Davis w Kaliforni. W tym laboratorium można za jednym razem wykonać cały panel dostępnych badań genetycznych dla rasy ( IG-1 PRA, glaucoma, FEH ).

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem charcika włoskiego, zwróć uwagę na badania rodziców szczeniąt. Charciki mogą być obciążone zarówno jaskrą jak i zaćmą- obie choroby prowadzą do szybkiej ślepoty, starajmy się tego uniknąć!

W naszej hodowli robimy wszystko, aby ograniczyć możliwość zachorowania do minimum. Przed zakupem upewnij się, że hodowla, którą wybrałeś bada swoje psy a tym samym minimalizuje możliwość przyszłego cierpienia zarówno psa jak i właściciela. 


Źródła: „Okulistyka weterynaryjna Slattera” (David J.Maggs, Paul E.Miller, Ron Ofri)

University Of California, Davis (https://www.vgl.ucdavis.edu/services/italiangreyhound.php)

Weterynaria news.pl

#Tagi / #Tags

PCAG, jaskra, glaucoma, primary angle closed glaucoma